Lenovo Legion 5 – Intel Core Ultra 7 255HX / 32GB DDR5 / 1TB SSD / NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB / 16″ WQXGA 165Hz
0 EGP
Out of stock
قم بإضافة المنتجات التي تريدها إلى السلة و أتمم عملة الشراء
سيتم التواصل معك من قبل أحد مندوبينا خلال 24 ساعة
يصل إليك طلبك في مده عمل تتراوح بين يوم إلى 4 أيام
إستلم طلبك في العنوان الذي أدخلته أو أقرب نقطة لعنوانك
50
People watching this product now!
Categories: Laptop, Laptop New
Description
The Lenovo Legion 5 delivers extreme performance with the Intel Core Ultra 7 255HX processor, 32GB DDR5 RAM, 1TB SSD, and RTX 5060 graphics, paired with a stunning 16-inch WQXGA 165Hz display.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Model | Lenovo Legion 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX – 20 Cores |
| RAM | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB NVMe SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB |
| Display | 16″ WQXGA (2560×1600) – 165Hz |
| Connectivity | Wi-Fi 6, Bluetooth |
| Ports | USB-C, USB-A, HDMI, LAN |
| Usage | Gaming, Content Creation, Design |
Additional information
| Brand |
Lenovo |
|---|
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Lenovo Legion 5 – Intel Core Ultra 7 255HX / 32GB DDR5 / 1TB SSD / NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB / 16″ WQXGA 165Hz” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Dell Latitude 5400 Laptop – Intel Core i5-8265U – 8GB RAM – 256GB SSD – 14″ Business Laptop
Rated 0 out of 5
In stock
8,500 EGPDell Vostro 15 3520 Laptop – Intel Core i5-1235U – 4GB RAM – 256GB SSD – 15.6″ FHD – Black
Rated 0 out of 5
In stock
24,200 EGP







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.